Zaproszenie na 52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

W dniach od 5 do 12 września odbędzie się w Budapeszcie Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Kongres rozpocznie się Mszą św. na Placu Bohaterów w centrum Budapesztu. W kolejnych dniach do 10 września kongres przeniesie się do hali Hungexpo. W programie Kongresu przewidziano prelekcje, świadectwa, katechezy, dyskusje panelowe, a także wydarzenia kulturalne. 11 września Kard. Péter Erdő odprawi Mszę na placu Kossutha, a następnie poprowadzi procesję eucharystyczną do Placu Bohaterów. Tam też 12 września odbędzie się celebracja wieńcząca Kongres Eucharystyczny z udziałem Papieża Franciszka.

Na spotkanie zaprasza Bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej:

52. MIĘDZYNARODOWY KONGRES EUCHARYSTYCZNY

PROGRAM KONGRESU

REJESTRACJA

Grupa Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszciejest już zarejestrowana i każdy wybierając opcję „csoportom” (tzn. moja grupa) ma możliwość przyłączenia się do grupy polonijnej podczas rejestracji indywidualnej.

Nazwa grupy to: Szent Maksymilian

Podczas rejestracji każdy wybiera opcję odpowiednią dla siebie, tzn pakiet na 7, 5 lub 3 dni. (Katechezy, świadectwa wiary, Msze św., obiady na terenie Hungexpo, przejazdy).

Organizatorzy po zaakceptowaniu rejestracji, każdemu wyślą potwierdzenie zgłoszenia wraz z upoważniającym do wejścia na wydarzenia Kongresu kodem QR, prawdopodobnie w sierpniu br.

Kongres ma pogłębić zjednoczenie z Chrystusem, przyczynić się do pojednania między narodami oraz być okazją do dialogu między chrześcijanami. Jesteśmy pewni – piszą węgierscy biskupi – że obecność Ojca Świętego będzie wielką zachętą i duchowym umocnieniem dla nas wszystkich i dla uczestników Kongresu Eucharystycznego.

Ojcze Niebieski, źródło życia!

Ześlij nam Ducha Świętego, abyśmy mogli rozpoznać i coraz bardziej miłować

Chrystusa obecnego w Eucharystii, który oddał się za nas!

On jest naszym Panem i Mistrzem, naszym przyjacielem i pokarmem, naszym uzdrowicielem i pokojem.

Daj nam odwagę, abyśmy mogli zanieść Jego siłę i radość wszystkim ludziom!

Spraw, aby czas przygotowania i przeżywania Kongresu Eucharystycznego służył odnowie duchowej

całej wspólnoty wierzących, naszym miastom, naszego narodu, Europy i całego świata.

Amen.

“Wielkie zainteresowanie Kongresem Eucharystycznym wynika z tego, że ludzie są dziś zgłodniali i spragnieni. Chcą spotkać Jezusa, świadomie lub nieświadomie. To nie my budzimy ich zainteresowanie. Pociąga ich przesłanie, które mamy im do zaoferowania. I to powinniśmy im przekazać. O to musimy się starać, aby nasze świadectwo było autentyczne – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Erdő. – Są też pewne znaki, które wskazują, że zachodzą pewne zmiany w kulturze. Na przykład nowa popularność adoracji Najświętszego Sakramentu, adoracji wieczystej. Kilkadziesiąt lat temu myślano, że to tylko przejaw tradycji, pobożności ludowej, a tymczasem dziś to właśnie młodzi wyszukują okazji do adoracji eucharystycznej. W konsekwencji w wielu kościołach wprowadzono adorację, albo stałą, albo przynajmniej okresową, w czasie, gdy kościół jest otwarty. W tym przejawia się również fakt, że to pokolenie jest bardzo «wizualne».”

Kard. Erdő zapewnia, że uczestników Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie czeka bardzo bogaty program. Uwzględniono potrzeby ludzi młodych, a także rodzin z małymi dziećmi. Popołudnia będą otwarte na program kulturalny przy współpracy z teatrami i muzeami w węgierskiej stolicy. Jednego dnia przewidziano też wyjazd pociągiem do Ostrzyhomia do grobu kard. Mindszenty’ego oraz z okazji 750. rocznicy śmierci założyciela paulinów bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia. Ten punkt programu, jak powiedział kard. Erdő, jest przygotowywany wraz z paulinami z Częstochowy.

Pierwszy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbył się we Francji w 1881 roku. Celem tego wydarzenie jest dawanie świadectwa o realnej obecności Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz promowanie lepszego zrozumienia liturgii i Eucharystii w życiu Kościoła. Kongresy odbywają się zwyczajowo co cztery lata. Ostatni odbył się na Filipinach. Trwałym owocem tego wydarzenia było powstanie sierocińca w Cebu. „My dążymy do utworzenia sieci usług, oferującej pomoc i doradztwo w trudnościach życia rodzinnego. Chcemy w to zaangażować m.in. psychologów, nauczycieli, lekarzy i kapłanów” – podkreśla kard. Erdő. Zauważa, że tym samym Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny stanie się wkładem w budowanie trwałości, tak bardzo dziś zagrożonego małżeństwa, do czego w swej adhortacji „Amoris laetitia” zachęca Papież Franciszek. Budapeszt już po raz drugi będzie gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Pierwszy obradował tam w 1938 roku.

Źródło: emigracja.episkopat.pl