Zapraszamy na rekonstrukcję Powstania Warszawskiego

Zapraszamy uczestników II Kongresu Młodzieży Polonijnej, rodziny ich goszczące oraz wszystkich zainteresowanych na rekonstrukcję Powstania Warszawskiego. Odbędzie się ona 04 sierpnia w sobotę

Rekonstrukcja Powstania Warszawskiego obejmuje fragmenty prezentujące życie w okupowanej  Warszawie, zamach na Kuczerę, rozpoczęcie Powstania, życie na barykadzie, atak Niemców i likwidację barykady.

Rekonstrukcja podzielona jest na 5 scen.  Pierwsza przedstawia się następująco:

Scena 1 – życie w okupowanej Warszawie. Udział biorą cywile, ok. 15 osób oraz żołnierze niemieccy, ok 20 osób.

Przed murem rozstawione stragany, przekupki próbują sprzedać jakieś warzywa, albo niepotrzebne przedmioty codziennego użytku, niektórzy przechodnie zatrzymują się, oglądają, czasem targują i kupują, po ulicy chodzi niemiecki patrol. Na murze rozwieszone są listy rozstrzelanych, przechodnie zatrzymują się przed nimi i czytają, szukając znajomych nazwisk. Gdy patrol jest odwrócony plecami, jakiś chłopak maluje na murze znak „Polski Walczącej”. W pewnym momencie zjawia się liczny oddział niemiecki otaczając ludzi organizuje łapankę, legitymuje i rewiduje, potem zabiera wszystkich żeby wywieźć do obozu albo rozstrzelać.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej przyjdź 04 sierpnia.

Celem rekonstrukcji jest ciągłe ożywianie patriotycznej atmosfery we współczesnym społeczeństwie.

Po zakończeniu inscenizacji i po sprawdzeniu przez pirotechnika, że miejsce inscenizacji jest bezpieczne widzowie będą mogli podejść i z bliska zapoznać się ze scenografią umundurowaniem żołnierzy obu stron, z uzbrojeniem, działaniem broni używanej w rekonstrukcji, z autentycznym wyposażeniem szpitala polowego oraz z historycznym sprzętem. Z bliska będą mogli obejrzeć niemiecki transporter opancerzony, goliata oraz historyczny samochód osobowy. Natomiast w czasie inscenizacji będzie prowadzony przez nagłośnienie odpowiedni komentarz do toczącej się akcji.

Rekonstrukcja będzie realizowana przez fundację “NIEDZIELA”, przy współpracy ze Stowarzyszenia Historycznym  Polonia Restituta.

Zdj. www.facebook.com/SHPoloniaRestituta