„Ta młodzież jest skarbem!” – zakończenie Kongresu

„Ta młodzież jest skarbem!” – zakończenie Kongresu Młodzieży Polonijnej

W niedzielę, 5 sierpnia br. zakończył się II Kongres Młodzieży Polonijnej. Uczestnikami była młodzież pochodząca z 21 krajów: : Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Kazachstanu, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Paragwaju, Polski, Rosji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

W ciągu ostatniego tygodnia młodzi zwiedzili Warszawę oraz przybyli do Rostkowa, miejsca, z którego pochodzi św. Stanisław Kostka.  Młodzież uczestniczyła w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi, którzy opowiadali o swoim życiu z Bogiem oraz podpowiadali co zrobić, by się do Niego zbliżyć. Wśród zaproszonych gości byli: kard. Kazimierz Nycz, abp Wojciech Polak, prymas Polski, ks. Jakub Bartczak, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, Ireneusz Krosny.
Termin spotkania nie był przypadkowy, jak mówił bp Wiesław Lechowicz: „być chrześcijaninem to też być patriotą, dlatego wybraliśmy tydzień, w którym wypada 1 sierpnia – dzień wybuchu Powstania Warszawskiego”.  Dlatego właśnie w planie Kongresu znalazło się tyle spotkań dotyczących patriotyzmu, a były nimi: zwiedzanie muzeum Powstania Warszawskiego oraz miasta Warszawy, Msza Święta na Placu Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego, a także śpiew pieśni patriotycznych na Placu Piłsudskiego.
Jak mówił bp Lechowicz tegoroczny Kongres został wydłużony do 7 dni oraz wzbogacony o warsztaty ewangelizacyjne, które miały na celu odkrycie na nowo kim tak naprawdę jesteśmy i jak to jest być chrześcijaninem. Biskup podsumował spotkania słowami: „ta młodzież jest skarbem! To prawdziwe skarby ojczyzny i prawdziwe skarby Kościoła. Jesteśmy zafascynowani waszym przywiązaniem do naszej wspólnej Ojczyzny.”
Młodzi także podsumowali uczestnictwo w Kongresie: „ludzie myślą, że tyle nas dzieli, ale dla mnie wszyscy tutaj są bardzo blisko poprzez wiarę.” – powiedziała Justyna z USA. Ola z Niemiec podkreśliła jak ważne są dla niej te spotkania: „okazało się, że jest nas więcej niż się spodziewałam. Teraz już nigdy nie będę sama!”. Jakub z Londynu powiedział: „na obczyźnie można zatracić swoją tożsamość narodową, ale dzięki wam znów ją odnalazłem” – te słowa dowodzą, że dzięki Kongresowi młodzież na nowo może poczuć jak to jest być Polakiem i chrześcijaninem.

Biskup Wiesław Lechowicz nie powiedział kiedy i gdzie odbędzie się kolejny Kongres Młodzieży Polonijnej, jednak przyznał, że chciałby zorganizować kolejne spotkanie w Krakowie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na naszej facebookowej stronie – Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Płockiej:https://www.facebook.com/pg/ksm.diecezja.plocka/photos/?tab=album&album_id=1101813243302199