Światowe Forum Duszpasterstwa Emigracyjnego

Światowe Forum Duszpasterstwa Emigracyjnego i V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy

 

Od 21 do 23 września 2018 r. w Warszawie odbędzie się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. W ramach Zjazdu będzie miało miejsce Forum Duszpasterstwa Polonijnego, w którym weźmie udział bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracyjnego, rektorzy Polskich Misji Katolickich oraz koordynatorzy duszpasterstw polskich poza granicami kraju, siostry zakonne i przedstawiciele laikatu zaangażowani w duszpasterstwa polonijne na świecie.

Msza święta w archikatedrze warszawskiej w czwartek 20 września o godz. 10.00 rozpocznie oficjalne obchody V Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz a homilię wygłosi bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W ramach Zjazdu, 21 września, będzie miało miejsce Forum Duszpasterstwa Polonijnego.

Transmisja online z archikatedry archikatedry:  https://www.youtube.com/watch?v=9sUjyNvtU6Y

 

Głównym celem Forum Duszpasterstwa Polonijnego jest przybliżenie roli Kościoła oraz księży w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości oraz w umacnianiu ducha patriotycznego wśród środowiska polonijnego.

Forum Duszpasterstwa Polonijnego zainauguruje wykład prof. Wiesława Wysockiego zatytułowany Wkład Kościoła polskiego „IV Dzielnicy” w dzieło odzyskania Niepodległości na zachodzie i wschodzie. O. Janusz Błażejak wspólnie z przedstawicielami duszpasterstwa polonijnego w Ameryce i Australii przybliżą najważniejsze fakty z okresu formowania się „Błękitnej Armii” i rolę, jaką w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie odegrali kapłani. Kapitan Józef Sierociński – adiutant gen. Hallera w swoim wspomnieniach pisze: „Księża-Polacy z ambon głosili prawdy narodowe, budzili ducha, uświadamiali konieczność ofiary dla Ojczyzny, tłumaczyli cel wysiłków. W większości wypadków stali na czele Komitetów obywatelskich, nie szczędzili osobistych ofiar pieniężnych, udzielali z całą gotowością lokali parafialnych na zebrania i biura rekrutacyjne”.

Podczas Forum uczestnicy będą mogli wymienić się swoim doświadczeniem w dynamizowaniu działań służących pogłębieniu patriotycznej tożsamości Polonii oraz Polaków z Zagranicy. Zostanie też poruszony temat działań duszpasterstwa na rzecz obrony dobrego imienia Polski w świecie.

>>Program Forum

www.emigracja.episkopat.pl/ BP KEP