Bp Lechowicz do Młodej Polonii

KOCHANI MŁODZI PRZYJACIELE!

Z żywą pamięcią wracam często do naszego spotkania podczas Kongresu Młodzieży Polonijnej. Szczególnie zapadła mi w pamięci Wasza wrażliwość religijna i patriotyczna.
Zbliżające się święto 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości skłania mnie, by Was serdecznie pozdrowić jako tych, od których będzie zależeć w dużej mierze przyszłość naszej Ojczyzny. Dedykuje Wam słowa wypowiedziane do młodzieży przez św. Jana Pawła II :
„Czuwam — to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje.
Może czasem zazdrościmy Francuzom, Niemcom czy Amerykanom, że ich imię nie jest związane z takim kosztem historii, że o wiele łatwiej są wolni, podczas gdy nasza polska wolność tak dużo kosztuje.
Nie będę, moi drodzy, przeprowadzał analizy porównawczej. Powiem tylko, że to, co kosztuje, właśnie stanowi wartość. Nie można zaś być prawdziwie wolnym bez rzetelnego i głębokiego stosunku do wartości. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo. Naród zaś jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą! Bogaty każdym, który czuwa w imię prawdy, ona bowiem nadaje kształt miłości”.
/św. Jan Paweł II, Jasna Góra, Apel Jasnogórski, 1983/

Zapewniam Was o modlitwie i błogosławię

bp Wiesław Lechowicz
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Warszawa, 9 listopada 2018 r.