„W imię Jezusa Chrystusa bądź gotów podejmować działania.”

Przedostatni dzień Kongresu Młodzieży Polonijnej wypełniony był różnorodnym spotkaniami. Młodych odwiedził Ireneusz Krosny – aktor i mim. Po południu natomiast młodzi wzięli udział w rekonstrukcji Powstania Warszawskiego.

Dzień rozpoczęto Mszą Świętą pod przewodnictwem bp Wiesława Lechowicza. Kolejnym punktem dnia było spotkanie z Ireneuszem Krosnym, aktorem i mimem. Gość przedstawił program artystyczny, a następnie opowiedział o swoim życiu z Bogiem. Aktor mówił: „Kariera to praca, a praca nigdy nie może być ważniejsza niż rodzina. Trzeba wiedzieć co w życiu ma pierwszeństwo”.  Ireneusz Krosny wielokrotnie podkreślał wagę rodziny: „musicie pamiętać, że im bliżej końca pracy zawodowej, tym bardziej widać co człowiekowi zostaje: rodzina czy nic?”. W swoim świadectwie aktor powiedział także: „pewnego dnia zaproponowano mi tournee po Stanach Zjednoczonych, czyli spełnienie moich zawodowych marzeń. Moja żona była wtedy w ciąży. Odrzuciłem tę propozycję, ale Pan Bóg powiedział, że będziemy mieli na chleb. Ta oferta nigdy więcej się nie powtórzyła. Dzięki mojej rezygnacji dzieci znają mnie z domu, a nie z telewizji.”

Po południu, młodzież uczestniczyła w Młodzieżowej Akademii Dziennikarstwa. Głos zabrali: ks. Zbigniew Kucharski – dyrektor portalu Maika, Łukasz Brodzik – redaktor naczelny portalu Maika oraz dziennikarki pisma „Niedziela Młodych”. W swoim wystąpieniu ks. Zbigniew Kucharski mówił: „nie wstydź się pokazywać tego co robisz dobrze, bo to nie jest pokora! W imię Jezusa Chrystusa bądź gotów podejmować działania.

Po warsztatach oraz ostatnim wspólnym obiedzie młodzi wzięli udział w rekonstrukcji Powstania Warszawskiego. Inscenizacja przedstawiała codzienne życie ludzi pod okupacją oraz wybuch Powstania. Grupa rekonstrukcyjna wyposażona była w realistyczne stroje, broń oraz auta. Młodzież miała możliwość z bliskiej odległości obserwować bieg wydarzeń.

Na koniec dnia młodzież obejrzała  film o historii KSM „Tożsamość” oraz wspólnie odśpiewała „Apel Jasnogórski”.

W niedzielę, 5 sierpnia młodzież będzie uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej, którą oficjalnie zakończy się II Kongres Młodzieży Polonijnej.

Pełna galeria zdjęć na facebooku KSM Diecezji płockie: https://www.facebook.com/pg/ksm.diecezja.plocka/photos/?tab=album&album_id=1101813243302199

 

Magdalena Karpińska

Źródło: maika.pl