Młodzi „Wiarą Powołani”

Od soboty 28 lipca trwa II Kongres Młodzieży Polonijnej, który zgromadził 250 uczestników z 21 krajów z całego świata. Do Warszawy zjechali młodzi ludzie m.in. z Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Kazachstanu, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Paragwaju, Rosja, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Przez ponad tydzień  będą brali udział w warsztatach, spotkaniach i wydarzeniach patriotycznych w stolicy. Przesłaniem Kongresu organizowanego w roku związanym z obchodami rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości jest hasło „Wiarą powołani”.

W niedzielę uczestnicy wzięli udział w Mszy Św. inaugurującej, podczas której – metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zwrócił się do młodzieży, mówiąc – człowiek, który żyje na pograniczu kultur, powinien czerpać z nich to, co dobre, jednocześnie troszcząc się o zachowanie własnej tożsamości. – Tym samym nawiązywał do tego, by młodzież, ale także ich rodzice i wychowawcy – nie tylko ci mieszkający zagranicą, ale również w Polsce – zwracali szczególną uwagę na pamięć o swoich korzeniach.

Następnie delegacje z poszczególnych krajów prezentowały się na scenie – najliczniejsza grupa przyjechała z Białorusi, a najmniej liczna – ale za to zbierająca największe owacje – z Brazyli (delegacja jednoosobowa).

Popołudniem młodzież uczestniczyła w warsztatach ewangelizacyjnych, które poprowadziła wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji z Tarnowa. Uczestnicy wspólnie modlili się, śpiewali, ale również mieli okazję do refleksji nad swoim powołaniem.

Okazją do integracji był uroczysty bal z wodzirejem, podczas którego uczestnicy podczas zabawy i tańca będą mogli bliżej poznać się z rówieśnikami z całego świata.

Na poniedziałek zaplanowana jest uroczysta inauguracja Kongresu z udziałem m.in. Prymasa Polski i biskupów, parlamentarzystów i przedstawiciela prezydenta.